Šalvěj lékařská patří k nejznámějším bylinkám, pěstovaným v našich končinách. Roste hojně na zahrádkách a lidé si šalvěj pěstují pro domácí užití jako čerstvě utrženou bylinku, nebo sušenou. Odvar ze šalvěje vykazuje velmi dobré účinky pro celou řadu tělesných pochodů.
Antioxidační účinky – většina léčivých bylin vykazuje účinky proti působení volných radikálů v organismu. K těm dochází zejména v důsledku nevhodné stravy, působení stresu a pobytu v nezdravém prostředí (smog, zplodiny z aut a průmyslové výroby apod.)
Trávení – šalvěj významně podporuje trávicí proces, má příznivý vliv na játra, žaludek, slezinu a slinivku a napomáhá zmírnit potíže v důsledku špatné životosprávy. Neznamená to ovšem, že se budete dál ládovat špekáčky a dorty, změna jídelníčku je nutná, chcete-li využívat podpůrné léčby léčivými bylinkami.
Astma a atopický ekzém – astmatici a atopici mívají zpravidla zanesený organismus toxiny, bývají vystresovaní a nevhodně se stravují. Na to vše je nutné si posvítit, ovšem šalvěj lékařská ve zlepšení zdravotního stavu může mít také příznivý vliv.
Antibakteriální účinky – uvádí se, že tato bylinka příznivě působí proti různým patogenům, a to nejen vnitřně, ale i v podobě výplachů ústní dutiny. Může to zabrat na afty a opary, na zánět dásní a podobné ranky a oděrky v ústech. Odvar lze využít i pro oplachování krvácivých ran na pokožce.
Hormonální dysbalance – šalvěj je jednou z bylin, kterou lze využít pro udržení optimálního vylučování hormonů v případech hormonálních výkyvů, ke kterým dochází v období přechodu (menopauzy), anebo při stresu.
Opatrně s dávkováním – léčivé bylinky je nutné užívat přesně podle doporučení, jinak mohou jejich účinné látky vyvolat vedlejší účinky. U šalvěje to může vlivem látky zvané thujon způsobit zažívací obtíže, závratě a křeče a ledvinové potíže. Některé zdroje vysloveně radí pít šalvěj čaj jen nárazově, nikoli pravidelně a delší dobu.