Plynofikace v devadesátých letech přinesla mnoha domácnostem úlevu od ukládání uhlí a koksu do sklepa a pracného zatápění a přikládání do kotle na tuhá paliva. Přechod na vytápění zemním plynem byl v té době něčím až neskutečným – stačilo nastavit na termostatu potřebnou teplotu a o nic jste se pak již nemuseli starat.
Jenže ruku v ruce s tím přichází i nevýhody – jednak odčerpáváme zásoby plynu z nitra země, což jsou neobnovitelné zdroje naší planety, pak spalováním plynu taktéž vznikají spaliny, stejně jako u pevných paliv, a zároveň tu máme další problém – nebezpečí výbuchu plynu.
Zemní plyn je velmi nebezpečná látka, je naprosto bez zápachu a proto se také uměle do plynu přidává aromatický odér, díky němuž bezpečně rozpoznáme hrozící nebezpečí při úniku plynného média. I při malé koncentraci může dojít k výbuchu plynu a není to žádná legrace a důvod k zlehčování situace, protože to může znamenat demolice objektu a vážné či dokonce smrtelné úrazy. Jestliže někdy někde ucítíte plyn, neváhejte zavolat hasiče, policii a případně záchranku a také havarijní instalatérský servis, který je k dispozici nonstop.
Zároveň buďte velmi opatrní na jakékoli svévolné manipulace s plynovými spotřebiči, protože i drobná chyba může způsobit katastrofu velkého rozsahu. Potřebujete-li opravit plynový kotel nebo karmu, demontovat sporák nebo jej odsunout o kus dál a musí se kvůli tomu odpojit od přívodu plynu, zavolejte na to vždy odborníky. Stejně tak se nevyplácí plynové spotřebiče svépomocí čistit.
Instalatéři by také měli provádět pravidelné revize kotlů, karmy či kamen, a to jak v rodinných domech, tak i v bytech, kancelářích a dalších prostorách, kde jsou tyto spotřebiče v provozu. Instalatéry nonstop si také zavolejte pokaždé, kdy se stěhujete a je nutné odpojit a demontovat tato plynová zařízení.